طاهر یارویسی خنیاگر راستین دوران / سیدوحید شاه ابراهیمی

 

 

استاد طاهر یارویسی، خنیاگر ماندگار و مقاوم دوران پُر تلاطم تاریخ معاصر، راوی صدیقِ مقامات تنبور، میراث دار نغمه ها و آواهای کهن سرزمین دالاهو، استادی جریان ساز و تاثیر گذار، پل ارتباطی گذشته به آینده و از معدود نوازندگان نسلی که تنها دغدغه شان تاکید برحفظ اصول اساسی رپرتوار موسیقی تنبور و ماندگاری نغماتی بود که به دستشان رسیده و خود را مسؤول انتقال آن به آیندگان می دانستند.

 به راستی شاید کمتر کسی را بتوان مثال زد که اینچنین عاشقانه در این راه استوار و ماندگار قدم برداشته است. تنها دغدغه کل دوران زندگی این استاد فرزانه حفظ و ماندگاری ساختار و ماهیت مقامات تنبور در منطقه و حوزۀ گوران بود.

استادطاهر از نسل مبارزان حفظ سنت و شکوه راستین گذشته بود. حقیر که افتخار شاگردی ایشان را داشتم درود می فرستم به روح با صلابتش. در زمانی که زندگی اش سرشار از ناملایمات و هجمه های هولناک روزگار بود ولی وجود استوارش خم نشد و به نیکی راه تنبور را ادامه داد.

 استاد طاهرهای زمانه زیاد نبودند، آفتاب دوران خنیاگران و راویان پایبند به سنت آرام آرام در حال غروب کردن است. سیلاب مردنیته ساختارهای کُهن فرهنگی را در هم ریخته و شور و شوق نوازندگی و هجمه شهرت و اعتبار زودرس، در لوای سرعت تبلیغات رسانه ای، نسل جوان حال حاضر را به سرعت به سمت و سویی نامشخص و بیغوله ای سراب گونه خواهد کشاند، جایی که آستانه بحران هویتی خواهد بود.

اینجاست که نگاه به گذشته و شاخصه های سنت راستین یک نیاز و الزامی تاریخی ست. برخلاف نگرشِ غالب که می گوید:  بایستی قدر خنیاگران پیر و اساتید کهنسال را دانست و از آنان تقدیرکرد ( که البته از لحاظ اخلاقی لازم و واجب است)، بنده یقیناً بر این باورم که اصلی ترین دغدغۀ اساتیدی همچون استادطاهر، تنها و تنها حفظ، اشاعه و روایت صحیح و بی کم و کاست مقامات تنبور و خدشه دار نکردن پیکر این یادگار باستانی بود که این خود موجبات آرامشی ابدی برای ایشان است.

مطمئناً وجود دردمند این استاد بی بدیل زمانی آرامش خواهد یافت که نوازندگان جوان و ماجراجو، در این  زمانۀ پُر فریب، پایبندی و تاکید بر اصالتها را حفظ کنند و به میل خود و یا مخاطب خود نغمات و مقاماتی اینچنین شکوهمند و عمیق را دچار دگردیسی و استحاله نکنند، چرا که این موسیقی متعلق به تاریخ و همگان است، از گذشته تا آینده. قرن های متمادی سپری گردیده تا این موسیقی شکل گرفته و استاد طاهرها خلق شوند و در بستر دوران خویش تاثیرگذار باشند.

ما مسؤولیم در قبال  نگهداری و پاسداری از این میراثِ گرانبها و ناب. مسؤولیتی جدی، خطیر و حیاتی. آری:

سالها باید که تا یک سنگ اصلی ز آفتاب

لعل گردد در بدخشان یا عقیق اندر یمن.

انتشار در شماره 555 هفته نامه صدای آزادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *