نیلوفران سپید، در زمستان شکفتند / گزیده اشعار آزاد سپیدسرایان کرماشان منتشر شد

کتاب «نیلوفران سپید» گزیده ای از اشعار آزاد سپیدسرایان استان کرماشان، به همت نشر «کتاب هرمز»، به چاپ رسید.
اشعار این کتاب به انتخاب و کوشش استاد «کورش همه خانی» و پس از فراخوان سراسری به شاعران، گردآوری و بررسی و انتخاب شدند. دبیر این پروژه، مهناز رضایی(لاچین)، در فراهم آمدن این اثر سترگ، نقش مهمی داشته اند.
وی در معرفی کتاب به صدای آزادی گفت: این کتاب مجموعه ای از اشعار سپید قوی و منسجمی است که در نوع خود می توان آن را نمونه ای از بهترین انتخاب ها نامید. استاد «همه خانی» با دقت و وسواس مثال زدنی و تلاش های شبانه روزی، پس از چند ماه گردآوری و بررسی اشعار رسیده، این اثر را فراهم کرده است.
رضایی همچنین افزود: در این اثر ابتدا مقاله ای از جناب همه خانی با عنوان« نگاهی گذرا به پیشینه ی شعر سپید» آمده است که به شرح و بیان ویژگی های شعر سپید و تغییرات فرهنگی و اجتماعی ایران از زمان نیما یوشیج و آن انقلاب بزرگ در ادبیات ایران تا بررسی شعر شاگردان و شاعران پس از نیما، پرداخته است. سپس اشعار شاعران برگزیده آمده است که تقریبا از هر کدام یک یا دو شعر، ذکر شده است. اشعار، همه سپید هستند و از فضاهایی بکر و تازه با نگاهی به مسائل و مصائب زندگی انسان امروزی، شکل گرفته اند. زبان و بیان در اکثر اشعار، زنده و جاندار و قابل اعتناست که همین نکته تأثیر اقناعی خوبی بر روی ذهن مخاطب می گذارد و او را با اشعار و کلیت اثر، همراه و همدل می نماید.
دبیر این پروژه ادامه داد: در مؤخره ی کتاب نیز مقاله ای از آقای «عدنان خلعتی» با عنوان «چرا ما همچنان شاعران نیمایی هستیم»، آمده است که با بیان دیدگاههای ادبی خود و شرح و بسط شرایط اجتماعی و فرهنگی ایران قبل و بعد از نیما، نقش و جایگاه شعر و شاعران نیمایی و تغییرات زبانی و فکری شاعران را مورد بررسی قرار داده است و همچنین به بحران عدم وجود رهبری تأثیرگذار در نقد شعر و ادبیات امروز ایران پرداخته است. در پایان کتاب نیز، شناختنامه ای کوتاه از شاعران حاضر در این کتاب و معرفی فهرست وار آثار آنها آماده است که در شناخت بهتر مخاطبان از شاعران سپیدسرای استان کرمانشاه، مؤثر خواهدبود.
کتاب «نیلوفران سپید»، به همت نشر «کتاب هرمز» در اهواز و در 250 صفحه و با قیمت پشت جلد 85000تومان در دی ماه 1400 به چاپ رسیده است.
علاقمندان می توانند این اثر را در کرماشان از کتابفروشی هاشمی و در تهران از فروشگاه کتابشار، تهیه و خریداری نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *