اولین رساله دکتری با موضوع ادبیات کودک کوردی در دانشگاه ایلام / دانشجوی ایوان غربی با موفقیت از رساله‌اش دفاع کرد

مهدی احمدی خواه دانشجوی رشته‌ی دکتری ادبیات دانشگاه ایلام برای نخستین بار موفق شد از رساله‌ای با عنوان:« بررسي تطبيقي ادبيات کودک و نوجوان فارسي و کُردي ايران پس از انقلاب اسلامي » با درجه‌ی عالي دفاع کند.
این دانشجوی ایوان غربی گفت: رساله‌ی مذکور آثار کودک و نوجوان کوردي را در دو بخش شعر و داستان و از دو منظر ساختار و محتوا تحليل و بررسي نموده، سپس جهت نشان دادن نقاط قوت و ضعف آن با آثار کودک و نوجوان فارسي مقايسه و مطابقت کرده است.
وی همچنین افزود: در بخش ساختار، اشعار را از نظر ساختار زباني، ساختار موسيقيايي و ساختار بلاغي و در داستان 6 عنصر از عناصر داستاني جمال ميرصادقي(پيرنگ، هول و ولا، شخصيت و شخصيت پردازي، صحنه پردازي زمان و مکان، درون مايه و زاويه ديد) را مورد بررسي، تحليل و مقايسه قرار داده است.
احمدی خواه ادامه داد: در بخش محتوا، محتواي اشعار و داستان ها را از 6 منظر؛ مضامين طبيعت گرايانه، مضامين اجتماعي، مضامين ديني، مضامين تعليمي، مضامين سرگرم کننده و مضامين تربيتي بررسي و مطابقت داده است.
گفتنی است اين رساله در 580 صفحه و در 3 فصل با راهنمايي دکتر عليرضا شوهاني ، عضو هيأت علمي گروه زبان و ادبيات فارسي دانشگاه ايلام در روز چهارشنبه 9 تيرماه 1400 با درجه ي عالي دفاع شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *